Select Your Style

Choose your layout

Color scheme

10 adımda kalp sağlığı

10 adımda kalp sağlığı

10 adımda kalp sağlığı

NE DERSİNİZ ? 10 ADIMDA KALBİMİZİ KORUYALIM MI ?

“Genetiğim sağlam, bana bir şey olmaz”, “Yiyen de ölüyor yemeyende ” , “Eskiler hep böyle yedi bir şey olmadı? ya da “ Ne bulursam, onu yerim” diyenlerdenseniz potansiyel bir kalp hastası adayı olabiliriniz.

Unutmayın ki yanlış beslenme alışkanlıkları, kalp ve damar hastalıklarının en önemli tetikleyicilerindendir.
1- Sigarayı bırakın, alkolü sınırlandırın Damar sertliği problemi  olan hastaların ilk olarak  sigarayı bırakması gerekir.
Sigaraya hiç başlamamak, kalp ve damar sağlığı için çok önemlidir. Alkol, kalp hastalıkları ile direkt ilişkili olmasa da fazla tüketimi özellikle karaciğer yağlanmasına neden olduğu için kalp ve damar sağlığı üzerinde olumsuz etki yapar.
2- Beslenmede dengeyi kurun. Beslenmede denge oluşturmak  ve her besinden gerektiği kadar almak sağlıklı bir kalp için çok önemlidir. Sıkı  bir diyet programı yerine ana hatları belirlenmiş bir beslenme programı daha etkilidir. Öneri olarak;
·      Yemeklerde y ağ kullanımı sınırlı olmalı, yağ göz kararı ile değil ölçekle kullanılmalıdır. (1 kilo sebzeye 2 yemek kaşığı zeytin yağ koymak gibi) Kızartma alışkanlığı yok edilmelidir. Bunun en önemli nedeni, kızartma sırasında yağın yanmasıdır. Kanserojen özellik göstermektedir. Hamur işi, fast food, gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Özellikle fast food tarzı besinlerle birlikte; salam, sucuk ve sosis gibi işlenmiş etleri tüketmesi de engellenmelidir. Yarım yağlı süt tüketilmelidir. Kutu sütler hijyen açısından güvenlidir.
·      Yiyecekler “istenildiği kadar” tüketilmemelidir. Meyve ve sebzelerin de bir kalorisi var.  Yerken de kalori miktarlarına dikkat etmeli ve belli ölçüde tüketilmelidir. Meyvelerin 1 porsiyon miktarkları iyi tayin edilmelidir. ( 1 tane kuru incirin veya yarım muzun 1 porsiyon olduğu gerçeği gibi) Kırmızı et  haftada bir, yağsız olarak tüketilmelidir. . Bunun yanında daha az yağlı olan tavuk ve hindi eti tercih edilmeli, haftada iki kez çok yağlı olmayan balıklar yenmelidir. Balık dışındaki deniz ürünleri sınırlandırılmalıdır.Haftada 3 kez yumurta tüketilebilir. Fakat yağsız tavada omlet veya  haşlama olarak tercih edilmelidir. Hijyen bakımından sarısı kayısı kıvamında değil, katı kıvamda olmalıdır.
3- Tavuğu derisi ayrılmış halde pişrin. Tavuğun derisi, pişirilmeden önce mutlaka alınmalıdır. Deri ile pişirildikten sonra derisinin ayrılmasının  bir yararı yoktur. Çünkü pişme sırasında deri, yağın ete işlemesine sebep olmaktadır.
4- Günde en fazla 1.5 çay kaşığı tuz kullanın Tuz kullanımının sınırlandırılması, kalp damar sağlığı ve tansiyon açısından çok önemlidir. .
Vücudun ihtiyacı olan tuz, sebze ve meyvelerle yeterli miktarda var, buı yüzden  masada tuzluk bulundurulmamalıdır. Tuz tamamen bir damak zevkidir ve küçük yaşlardan itibaren tuzla tanışmayanlar için bu bir eksiklik değildir.
5- Çaya şeker yerine kabuk tarçın veya karanfil  koyun Rafine edilmiş, işlenmiş şeker de kalp ve damar sağlığı açısından tehlikelidir. Tarçın hem tatlı aromasıyla hem de kan şekerini dengelemek adına son derece önemlidir. Karnfil de güçlü bir antiseptiktir.
6- Yemek yaparken soğanı yağda kavurmayın Türkiye’de yağın yakılarak yemek pişirilmesi kültürü, soğanın yağda kavrulması, sağlıksız bir beslenme yöntemidir. . Soğan yağda kavrulmamalı, tüm malzemeler bir araya konularak pişirilmelidir. Hangi yağı tercih edersek edelim, yağ yakıldığı zaman  özelliği bozulur.
7- Hiç olmazsa margarin yerine tereyağ tüketin Son zamanlarda üretilen ve içinde Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri bulunan margarinler kullanılabilir. Ancak yine de mutlaka katı yağ kullanılacaksa, bu tercih tereyağından yana olmalıdır. Kahvaltıda değil, ancak yemeklerde 1.5 çay kaşığı kadar tereyağı kullanılabilir.
8- Patatesi yağda değil fırında pişirin. Özellikle patates kızartması, damak zevki açısından çok tercih kızartma türüdür. Patates ince ve küçük dilimler halinde doğranıp, üzerine zeytinyağı gezdirilerek fırına atılabilir. Patlıcan da kızartma yerine közlenerek tüketilebilir.
9- Kuzu yerine oğlak ve dana etini tercih edin Kalp ve damar sağlığı için yağsız dana eti ve oğlak eti haftada bir kez tercih edilebilir. Tavuk, hindi ve balık da sınırsız değil, haftada iki gün tüketilebilir. Özellikle damar sertliği sorunu olan hastaların özellikle et konusunda yemek yeme alışkanlıklarını mutlaka yeniden belirlemelidir.

10- Düzenli egzersiz yapın, bol su tüketin ve check up yaptırın. Düzenli egzersizler yapın. Rutin hayata ekstra olarak mutlaka her gün en az 3500 adım atın. Fiziksel aktiviteyi arttırmak çok önemli. Bol su tüketelim. Günde en az 3 litre su içelim. Sabah kalkar kalkmaz güne 2 su bardağı limonlu su içerek başlayalım. 40 yaş üzeri kadın ve erkekler yılda bir kez kardiyolojik check up’tan geçmelidir. Kişi, ailesel olarak kalp hastalıkları açısından taşıdığı risk faktörleri, şeker hastalığı, tansiyon ve kolesterol gibi eşlik eden diğer hastalıklara göre check up programlarına alınmalıdır.

DİYETİSYEN ŞEYDA SILA BİLGİLİ        

ACIBADEM ESKİŞEHİR HASTANESİ      

 

ABOUT AUTHOR

NO COMMENTS

GIVE A REPLY