Select Your Style

Choose your layout

Color scheme

ANNELER DİKKAT! ÇOCUKLARI OKULA KAHVALTISIZ GÖNDERMEYİM

ANNELER DİKKAT! ÇOCUKLARI OKULA KAHVALTISIZ GÖNDERMEYİM

ANNELER DİKKAT! ÇOCUKLARI OKULA KAHVALTISIZ GÖNDERMEYİN.

Çocuklarını saatinde okula yetiştirme telaşına giren annelerin, çocuklarının beslenmesine de özen göstermesi gerekiyor. Sağlıklı bir sabah kahvaltısı olmadan güne başlanmamalı.

ÇOCUKLARINIZA KAHVALTI YAPMA  ALIŞKANLIĞI KAZANDIRIN

Cemal Süreya’nın dediği gibi “Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı”. Her zaman danışanlarıma söylediğim mısradır. Sizde bunu çocuklarınıza öğretin. Çünkü çocuklar kahvaltı yapmazsa yorgunluk, dikkat dağınıklığı, baş ağrıları, algılamada yetersizlikler, isteksizlik ortaya çıkabilir. Uyku halinde dahi vücudumuzun enerjiye ihtiyacı vardır. Akşam yemeğiyle sabah kahvaltısı arasında gece boyunca 12 saatlik süre geçer . Bu süre zarfından vücut neredeyse sağladığı enerjinin tümünü kullanır. Üstüne bir de  sabah kahvaltı yapılmazsa beyin için yeterince enerji oluşmaz. Yapılan araştırmalar, sabah kahvaltısı yapan öğrencilerin okula devam ve okul başarılarının yapmayanlara kıyasla daha iyi olduğunu göstermiştir.

NEDEN KAHVALTI ATLANIYOR?

  • Çocuk servise yetişecek, kahvaltıyı atlıyor .
  • Anneler kıyamıyor 5 dakika daha uysun diye çocuğu geç kaldırıp, kahvaltıyı atlatıyor.
  • Uyanır uyanmaz canı yemek istemiyor, kahvaltıyı atlıyor.
  • Okulda açma, poğaça yemek daha cazip geliyor, kahvaltıyı atlıyor.

Oysa  çocuk kahvaltı yaparak vücudunun gün içerisinde enerjik olmasını sağlayacak yakıtını alıyor. Beyinimizin enerji kaynağının karbonhidratlar olduğunu unutmayın, dolayısıyla güne başlarken yapılacak dengeli bir kahvaltı okul başarısını kesinlikle arttırır. Çocuklarınızı 15 dakika erken kaldırıp dengeli bir kahvaltı yapmasını sağlayın.

KAHVALTIMIZDA NELER OLSUN ?

  • 2 Dilim tam buğday/çavdar/çok tahıllı ekmek ( B grubu vitaminleri içerdiği için bilişsel fonksiyonlar için önemli ve mideyi daha geç terk ettiği için uzun süreli tokluk hissi sağlar ve kan glikoz düzeyini dengeler)
  • 1 tam ceviz veya 5-6 adet çiğ badem veya fındık (demir, magnezyum ve enerji kaynağı, beyin fonksiyonları için değerli )
  • 1 dilim ( 30 gr) az yağlı beyaz peynir/süzme peynir/lor/keçi/dil/çeçil ( kalsiyum açısında zengin-büyüme ve gelişme açısından önemli )
  • 1 tam yumurta ( biyoyararlılığı en yüksek olan protein kaynağı )
  • 1 su bardağı elma-havuç suyu (vitaminler- ve lif kaynağı açısından önemli-mide-bağırsak düzenleyicisi)

Dyt. Ş. Sıla Bilgili

Acıbadem Eskişehir Hastanesi

Eskişehirspor Kulübü

ABOUT AUTHOR

NO COMMENTS

GIVE A REPLY