Select Your Style

Choose your layout

Color scheme

Bahar yorgunluğuna beslenmeyle son verin

Bahar yorgunluğuna beslenmeyle son verin

Bahar Yorgunluğuna Beslenmeyle Son Verin!

 

Mevsim geçişlerine bağlı olarak metabolizma ve hormonlar üzerinde görülebilen değişimler,  psikolojik ve fizyolojik  farklılıklara yol açabiliyor. Bahar ayının gelişi kimimize dinçlik ve canlanma hissi verirken; kimimizde de halsizlik, yorgunluk, sürekli uyku hali, eklem ağrıları, anlık duygu durum değişmeleri  ve odaklanamama gibi sıkıntılara sebep olabiliyor. Beslenmenizde yapacağımız bazı değişiklikler ile  hem bahar yorgunluğuna teslim olmazsınız hem de yaklaşan yaz aylarına sağlıklı bir başlangıç yapabilirsiniz!

Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı !!

Cemal Süreya’nın da dediği gibi, “Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı”. Güne mutlu ve daha enerjik başlamanın en iyi adımı elbette kahvaltı öğünüdür.Tam buğday ekmeği ve beyaz peynirinizle hazırlayacağınız bir sandviç klasik  ama en pratik tercihtir. Bunu mevsim yeşillikleriyle de desteklerseniz zaten güne dinamik başlarsınız.

Suyun getirdiği ferahlık

Çoğu zaman hatırlamadığımız , tam içme ihtiyacı hissettiğimizde ikram edilen bir bardak çayla geçiştirdiğimiz su, aslında sağlıklı bedenin, sağlıklı kan dolaşımının temelidir.

Su tüketiminizin az miktarda olması da kabızlık ve vücutta sıvı yetersizliğine neden olacaktır, havalar ısındıkça vücutta sıvı kaybı artar ve buna bağlı olarak cilt kuruluğu ortaya çıkabilir. Sıvı az alındığında halsizlik ve bulantı gibi komplikasyonlar daha sık rastlanabilir. Bu nedenle bahar aylarında günde en az 2 litre su içmeniz gereklidir.

Yine de su içemiyorum diyenlere güne ferahlık katan aramolı suyumuz:

Malzemelerimiz; 4 limonun suyu, 5 yemek kaşığı bal, 1 küçük boy ceviz büyüklüğünde taze zencefil, 1 litre su. Limon kabuklarını rendeledikten sonra, limonların suyunu sıkın, bal ve zencefille robottan geçirin. Bu karışımı 10 dakika buzdolabında bekletin, daha sonra 1 litre suyla yeniden robottan geçirin ve süzün. Taze nane yapraklarıyla servis edebilirsiniz.

**Günlük içme suyunuzun içerisine de yarım limon dilimleri ve 1 aVuç taze nane yaprakları  ekleyenilirsiniz.

Mayıs ayı besinleri

Balık:Barbunya, ıstakoz, levrek, tekir, kılıç, kırlangıç, dilbalığı, iskorpit, pavurya ve karides.
Sebze:Enginar, bakla, madımak, semizotu, ebegümeci, domates ve salatalık.
Meyve:Çilek, yeşil erik, malta eriği ve dut.

Taze meyve sebze tüketin ama tazeliğini nasıl anlayacağız?

Dış görünüş ve yapılarına göre ayırt edebileceğimiz bazı yiyecekler şöyle:

  • Domates: Yuvarlak şeklini bozan  sivri çıkıntılar varsa ve domates kesildiğinde içi fazlaca boşsa,  hormonlu olduğundan şüphe edilebilir. Ayrıca hormonlu domatesler de dik kesildiğinde ortasında beyaz ve sert bir tabaka görülür.
  • Salatalık: Şekilsiz, bir ucu kalın, bir ucu ince veya yan yana yapışık sebzelere  dikkat edin. İçleri sünger gibi, çekirdek evi de kof bir yapıya sahiptir. Tatlarında farklılıklar ve lezzetsizlik vardır.
  • Biber: Çekirdek etrafı boş, etli kısımlarında veyaz ve sert bir yapı göze çarpar Aşırı büyük ve fazlaca  etli bir görünüme sahiptir.
  • Patlıcan: Kesildiğinde etli ksımları koftur. Kenar ksımlarında şişlikler görülür, bozuk bir şekle sahitir. Yan yana yapışıktır.
  • Patates: Aşırı gübre ve hormon kullanumına bağlı iç ksımlarında kararmalar görülür. Şekilsiz ve yumruları birbirine yapışıktır.
  • Çilek: .İrice bir görünüme sahiptir. İçleri dünger gibi koftur. Yapışık olanları tercih edilmemelidir
  • Karpuz: Hormonlu karpuzların kesildiğinde ve yenildiği zaman ciddi bir nişasta kokusu vardır. Çekirdek evleri boştur.


Yorgunluğu arttıran bu besinlerden uzak durun!!

*Stresi ve vücutta oluşan ödemi arttırabileceği için kola ve aşırı kahve gibi kafein içeriği yüksek içecekleri  ve alkolü limitlendirin. Onların yerine su, az tuzlu ayran, yarım yağlı süt ve taze sıkılmış meyve sularını, az şekerli limonata  tercih edebilrisiniz.

  • Aşırı tuz tüketimi; vücutta su birikimi arttırarak yorgunluk hissini artırabileceğinden, fazla tuz tüketiminden kaçınmalıyız.
  • Uyku ve yorgunluğu tetiklediği için yüksek karbonhidratlı ve aşırı yağlı yiyecekler (hamur işleri, şerbetli tatlılar, fazla miktarda pilav, makarna, ekmek, kızartma, kavurma vb.)  ölçülü tüketilmelidir. Bunların yerine kepekli ve tam tahıllı yiyecekler, sütlü tatlılar, dondurma, meyve tatlıları, haşlama, fırın, yağsız tava  ve ızgara tarzı yiyecekler tercih edilmelidir.

Bol oksijenli ortamda kısa yürüyüşler yapın!!

Gün içinde 10-15’er dakikalık yürüyüşler yapmaya gayret edin; hem temiz havadan faydalanın hem de kan dolaşımınızı hareketlendirin. Ofisteyseniz ve gün içinde yürüyüş imkanınız yoksa mutlaka bulunduğunuz ortamı aralıklı olarak havalandırın.

DYT.Ş.SILA BİLGİLİ

ACIBADEM ESKİŞEHİR HASTANESİ

ABOUT AUTHOR

NO COMMENTS

GIVE A REPLY