Select Your Style

Choose your layout

Color scheme

DİYABETTE MERAK EDİLEN SORULAR

DİYABETTE MERAK EDİLEN SORULAR

DİYABETTE EN ÇOK MERAK EDİLEN SORULAR

Diyabet nedir?

Diyabet şeker hastalığına verilen isimdir. Toplumumuzda ciddi bir paya sahiptir. Diyabet ömür boyu yaşanması gereken bir sorundur. Diyabete; kandaki  şeker düzeyini dengede tutan “insülin” adı verilen hormonun yetersizliği ya da eksikliği neden olmaktadır. Dışarıdan insülin veya ilaç  takviyesi ya da düzenli bir beslenme programı iyi birer çözüm olacaktır.

Diyabetin semptomları nelerdir?

Diyabetin semptonmları; sık sık idrara çıkma, aşırı susama, yorgunluk, ani kilo kaybı, acıkma hissi, nefes kokusu, kaşıntılı deri ve yaraların geç iyileşmesi gibi.

Diyabette en çok merak edilen sorular?

 1. Tatlı yiyebilir miyim?

Arada bir ana öğünlerde tatlandırıcı ile yapılmış sütlü tatlılar, şekersiz kompostolar, az şekerli meyveli tatlılar ( ayva, kabak tatlısı gibi) ve meyveli yoğurtlar olabilir.

 • Doğal bal yesem nasıl olur?

Maalesef doğal da olsa glikoz yani basit şeker içeriyor, kan şekerini yükseltecektir.

 • Tatlı meyveleri yemek kan şekerimi yükseltir mi?

Tatlı meyveler dediğimiz; kuru incir, kuru kayısı, hurma, kuru üzüm, muz, ananas, karpuz, kavun, üzüm gibi meyvelerdir. Bu meyveleri tamamen diyetimizden çıkartmamalıyız . Günde 3 porsiyon meyve hakkınızdan sadece birinde tercih etmelisiniz. Önemli olan porsiyonları, örneğin 1 tane kuru incir 1 porsiyon meyve demektir ya da 3-4 adet kuru kayısı 1 porsiyon meyve anlamına gelir. Bunları, miktarı aşmadan süt grubundan bir besinle veya ceviz,fındık bademle birlikte ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

      4. Günde sadece 2- 3 öğün yapabiliyorum yeterli mi ?

Hayır, kan şekerinin düzenli gitmesi için 2-3 saatte bir öğün yapmamız gerekmekte. 3 ana 3 ara öğün şeklinde 6 öğün yapmak en doğrusu olacaktır.

 • Şeker hastalığı geçici midir?

Maalesef şeker hastalığı sürekli bir hastalıktır. Ama kilo ve gebeliğe bağlı olarak gelişmişse bu etkenler ortan kalktığında geçebilir.

 • Alkol kullanabilir miyim?

Hayır, çünkü 1 gr alkol 7 kalori içermektedir. Bu da almanız gereken enerjinin alkolden gelmesine sebep olur. Ayrıca kan şekerini düşürüp hipoglisemiye sebebiyet verebilir. Yanında tüketilen mezeler de kalori açısından zengin olduğu için dengemizi bozar.

 • Ne tür yağ kullanmalıyım?

Doymuş yağ en aza indirilmeli daha çok zeytinyağı, fındık yağı gibi sıvı yağlar tercih edilmelidr.

 • Beyaz ekmek kan şekerimi yükseltir mi?

Evet, beyaz ekmek kan şekerini yükseltebilir. Posa açısından ve B komopleks vitaminlerinden zengin tam tahıllı ekmekler en doğru tercih.

 • Diyetime uyuyorum ilacımı alıyorum kan şekerim düşmüyor neden?

Çok hareketsiz bir yaşama sahip olabilirsiniz ya da stres faktörü kayatınıza girmiş olabilir. Bol oksijenli ortamda 40 dakika tempolu yürüyüşler yapın.

 1. Diyetime uyamazsan neler olur?

Dönem dönem hipoglisemi ya da hiperglisemi koması yaşayabilirsiniz. İleriki zamanlarda göz, böbrek ve kalp damar rahatsızlıkları ortaya çıkabilir.

 1. Patates tüketebilir miyim?

1 orta boy patatesi beslenme düzeninizden 1 dilim ekmeği eksilterek soğumuş halde ve çok sık olmamak kaydıyla tüketebilirsiniz. Salatalık domates marul gibi sebzelerle salata yaparak da uygun olacaktır.

 1. Pilav makarna yiyebilir miyim?

Esmer pirinç ve kepekli makarna ya da bulgur tercih edebilrisiniz.

 1. Çok tuz tüketüyorum, bir sakıncası var mı?

Tabiki de var, çünkü diyabetli bireylerin kalp damar hastalıklarına yakalanma riski daha yüksek o yüzden günde 6 gramla sınırlandırmak gerekir. Tuz yerine baharat karışımları kullanılabilir.

 1. İnsülin kullananlar ve kullanmayanlar arasında beslenme farklı mı?

İnsülin kullanan bireylerde kalori dağılımı biraz daha titizlikle incelenmeli. Ana öğünlerinin kalorisi ana öğünlerinin kalorisinin 3 katı olmalıdır. Mutlaka 3 ana 3 ara öğün yapılmalıdır.

 1. Ani kan şekeri düşmelerinde ( hipoglisemide ) ideal besinler nelerdir?

Belirtilerin hafif olduğu durumlarda 2-3 adet kesme şeker bir bardak ılık suda eritilip içirilir ya da 1 bardak meyve suyu verilebilir. İyileşme belirtileri görülmezse 2 çay kaşığı dolusu şeker az miktarda suda eritilip küçük yudumlar halinde içirilmelidir. Şuur kaybının olduğu hipoglisemide ise ağızdan şeker ya da şekerli su verilmez. Bu durumda kas içine glukagon injeksiyonu gereklidir ve hayati önem taşır.

 1. Kola, hazır meyve suyu asitli içecekler tüketebilir miyim?

Bu tip içecekler besin değeri olmayan boş enerji kaynaklarıdır, nadir olarak diyet kola tercih edebilir.

 1. Diyabette yaşam kalitesini yüksek tutmak için püf noktalar nelerdir?
 2. Sofralarınızdan tarçın ve zerdeçalı eksik etmeyin kan şekerini dengelemede faydaları çok yüksek.
 3. Stresi hayatınızdan çıkarın.
 4. Düzenli egzersiz yapın. Günde en az 40 dakika tempolu yürüyğşler yapın.
 5. Kırmızı et ve yemeklerde aşırı tuzdan kaçının. Balık ve soya ürünleri iyi birer protein kaynağıyağlı, kızartılmış ve nişastalı gıda maddelerinden kaçının .
 6. Şeker ve şekerli gıdalardan, rafine un ve alkolden uzak durun.
 7. İçeriğini bilmediğiniz ürünleri tüketmeyin.
 8. Ispanak, salatalık, domates, soğan, kuru fasülye, sarımsak gibi sebzelerin tüketimini arttırın.
 9. Küçük öğünler şeklinde az az sık sık beslenin.
 10. Ara öğünlerde meyve ve süt gurbunu ( süt, yoğurt, ayran, peynir) birlikte tüketin.

DYT. ŞEYDA SILA BİLGİLİ               

ACIBADEM ESKİŞEHİR HASTANESİ       

ABOUT AUTHOR

NO COMMENTS

GIVE A REPLY